Velencei jezioro

Jezioro Velence jest w fazie zanikania. Jest bardzo płytkie, w dużej części porośnięte trzciną i szuwarami. Osobliwością jeziora są pływające wyspy tworzone przez zbite dywany roślin wodnych. Jezioro jest ostoją osiadłego ptactwa i miejscem odpoczynku dla ptaków wędrownych. W celu ochrony ptaków w południowej części jeziora, niemal całkowicie zarośniętej szuwarami, utworzono rezerwat przyrody. Nie przeszkadza to przemysłowej eksploatacji trzciny.

Hotele

Wczasy

Informacje turystyczne

Historia

Blisko trzecia część zbiornika porośnięta jest gęstymi szuwarami i trzciną, co sprzyja gniazdowaniu dzikich ptaków pływających i brodzących. Niewielka odległość od Budapesztu, doskonałe warunki klimatyczne, wysoka liczba godzin słonecznych w roku oraz świetne zaplecze turystyczne sprawiają, że miejsce to jest niezwykle chętnie odwiedzane zarówno przez amatorów spokojnego nadwodnego wypoczynku, jak i wędkarzy i sportowców. Dodatkowo unikalne bogactwo flory i fauny przyciągają licznych ornitologów, naukowców i obserwatorów-amatorów ptasiego świata. Nazwa Velence oznacza po węgiersku "Wenecja". Wiele osób zastanawia się, jak to możliwe, by pojawiła się w samym sercu państwa węgierskiego - i po prawdzie nikt nie zna odpowiedzi na to pytanie. Najwięcej zwolenników znalazła teoria wysunięta przez znanego historyka doby odrodzenia, Bonfini'ego, który twierdził, że autorami pomysłu byli Wenecjanie osiadli na dworze króla Macieja Korwina. Tęskniąc za ojczyzną, bądź tylko w ramach żartu, pobliskie jezioro nazwali mianem swego ukochanego miasta - i ta nazwa powszechnie przyjęła się, zastępując dotychczas używaną "Fertőd". Z kolei badacze języka skłaniają się ku hipotezie, jakoby nazwa Velence pochodziła od starożytnego instrumentu, wykorzystywanego przez rybaków do określania siły i kierunku wiatru przed wypłynięciem na wody zbiornika. Ludzi używających codziennie tego urządzenia nazywano "velenciek", czyli Wenecjanami.

Położenie i klimat

Jezioro Velence leży na przedłużeniu Balatonu  w kierunku północno-wschodnim, na równinie Mezőföld, u południowych podnóży wzgórz Velence. Jego długość wynosi 10,8 km, szerokość - 3,3 km, powierzchnia - 26 km², przeciętna głębokość - 1,6 m, maksymalna głębokość - 2,0 m. Kilka kilometrów na zachód leży miasto Székesfehérvár. Północnym brzegiem jeziora przebiega autostrada M7, południowym - droga krajowa nr 7 i linia kolejowa.

Atrakcje turystyczne

Jezioro Velence stało się niezwykle atrakcyjnym turystycznie miejscem. Tysiące hektarów położonych wokół niego pól podzielono na działki rekreacyjne i sprzedano ludności. Wygrodzono plaże i zainwestowano w rozwój infrastruktury turystycznej, w tym również ośrodków wypoczynkowych. Velence cieszyło się ogromnym powodzeniem, gdyż z jednej strony urlop tu był dużo tańszy niż nad Balatonem, z drugiej - korzystniejszy dla rodzin z małymi dziećmi.

Okolica

W poblizu miasta mozemy wymienic kilka atrakcji turystycznych jak np. Jezioro Balaton okolo 74 km, Zamek Brunszwik okolo 19 km, Pilis Hills okolo 64 km, ZOO oraz Ogrod Botaniczny Budapeszt okolo 51 km, Tropicarium Campona Budapeszt okolo 39 km, Park Narodowy Kiskunság okolo 74 km, SPA Agárd okolo 3,1 km, Gorsium okolo 18 km, Pannonia Golf and Country Club okolo 24 km, Ogrod Botaniczny Vácrátot okolo 74 km.

Naturalne źródła lecznicze

Wody jeziora Velence są bogate w sole mineralne i wykazują pewne właściwości lecznicze. Nizinny, południowy brzeg jeziora, obfituje w piaszczyste plaże, zaś woda jeziora latem szybko się nagrzewa, osiągając nawet 26-28 °C. Te warunki spowodowały, że jezioro Velence jest centrum turystycznym i rekreacyjnym. Na południowym brzegu leżą liczne kurorty i kąpieliska, z których największe to Gárdony  i Agárd.

Mapa

Mapa Velencei jezioro

Destynacje w pobližu

Hotele

Callcenter +421 2 3225 2328
+421 2 3225 2328

Proszę dzwonić, chętnie doradzimy